Koncept Artylist /CZ/
Stěžejní myšlenkou projektu Milana Boška, Artylist, je přiblížit původní uměleckou tvorbu zejména českých a slovenských výtvarníků a zkrátit cestu mezi galeriemi a domovy. Umělci měli pro své výtvory volnou ruku a každý art print jejich původní tvorby je k dostání v počtu devadesáti devíti kusů. Zatím tři poměrně rozdílné kolekce, Abstrakce, Typografie a Zen nabízí pro oko nenáročné a spíše minimalistické umění.
Kliknutím na jméno umělce budete přesměrováni na jejich stránky.
Lu Jindrák Skřivánková
Lucie je umělkyně, návrhářka oblečení a cestovatelka, která se pohybuje v široké a někdy těžko uchopitelné oblasti abstraktního umění. Pozorovateli zprostředkovává svět v jeho pomyslné podobě pomocí výrazných barev a kontrastních tvarů. Ve svých dílech jde po stopách architektury, přičemž používá deformaci perspektivy.
Konkrétně pro Artylist vytvořila sérii Flow, která je ve své nátuře vysoce abstraktní. Živelnost barev jde ruku v ruce s energií tahů štětce. Každý obraz série má v sobě malý geometrický detail, který může navazovat na předchozí tvorbu.
Lucie absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze a vystavovala v galeriích po České republice, Francii, Itálii, Něměcku nebo právě v Brazílii, kterou procestovala. V současné době žije a tvoří v Praze.
Persistence
Jan Valer
"Občas maluji jako v horečce, přímo na plátno útočím. S rozběhem."
Jan Valer se jako umělec dostává do povědomí surovým stylem malby, která zachycuje jeho momentální pocity, postoje a celkové vnímání vnějšího světa a zároveň nabízí vhled do toho vnitřního.
Série Quantities je ideově propojena právě sílou okamžiku a momentálních emocí. Jak sám výtvarník o své tvorbě tvrdí, obraz se někdy vytváří sám. Na začátku procesu nemusí mít ucelenou myšlenku o výsledku a nechává se ovlivnit například světelnými podmínkami, konkrétní barvou nebo jinými impulzy přicházejícími z prostředí kolem něj. Jan většinu obrazů pro Artylist namaloval levou rukou, ačkoliv je pravák, což vedlo k větší autenticitě výrazu. Jeho tvorba nepodléhá trendové líbivosti; o to víc získává na zajímavosti - neomrzí.
Motion
Daniela Renčová
Malířka, ilustrátorka a grafička, Daniela Renčová pro Artylist vytvořila minimalistickou kolekci Zen. Z její tvorby je zřejmá inspirace japonskou kulturou a uměním. V praktické části své bakalářské práce, za kterou byla oceněna, prezentuje dvě ilustrované knihy japonských básní haiku Kobajaši Issy. Jednoduché, ale fascinující tahy štětce v kolekci Zen vytváří uklidňující dojem a nabízí jednoduchost, která je v dnešní zahlcenosti vítanou změnou.
Simplicity
Hana Baštinská
"Popíšu cokoliv a kdekoliv."
Hana Baštinská a.k.a Krasopiska se věnuje hlavně moderní kaligrafii a je velkou milovnicí 'krasopsaní', které vyučuje ve svých kurzech. Z jejího zaměření je na první pohled jasné, že právě Hana pro Artylist vytvořila kolekci Typografie.
Minimalistické pojetí a omezená paleta barev slouží jako základ právě pro krásu písma. Nadčasová kombinace bílé, černé a sofistikované zlaté působí jednoduše, ale právě surovost písma, které odporuje klasickým standardům, vyzařuje emoce. Konkrétně obraz Epic využívá přirozeného tvaru kruhu jako symbolu energie a zároveň v sobě skýtá tajemnost a neuchopitelnost černé díry.
Epic
Umělecká tvorba v limitovaném nákladu je příjemnou alternativou spotřebního stylu života. Za jednotlivými výtvory je totiž jasně hmatatelný příběh a konkrétní jméno. Jméno výtvarníka, který do světa pouští kousek sebe.
Pro inspiraci přidávám pár fotografií obrazu Epic právě od Hany Baštinské u mě doma.